Russian (CIS)Latvian

 

  О сайте Pinatas Vēsture

Rubrikas

PieslēdziesAptauja

Novērtējiet manu vietni
 

Pinata (spāņu Piñata) - meksikāņu rotaļlieta diezgan lielā izmērā, izgatavota no papjēmašē vai kartona ar rotājumiem no dažādu krāsu papīra. Klasiskās Pinatas formas ir dzīvnieku formas (parasti zirgs vai vista) vai ģeometriskās formas, kuras ir piepildītas ar dažādiem gardumiem un pārsteigumiem bērniem (konfektēm, cepumiem, rotaļlietām, konfetti, riekstiem, u.c).

Precīzi Pinatas izcelsme nav zināma. Tiek uzskatīts, ka Marko Polo atveda Pinatu uz Itāliju XII g.s. no austrumiem (Ķīnas). Ķīniešu lelles, kas bija līdzīgas dzīvniekiem, tika izgatavotas no dažādu krāsu papīra un piepildītas ar piecu kultūru sēklām. Pēc tam, pavasara svētkos, kas sakrīt ar ķīniešu Jauno gadu, šo lelli bija karāja laukā un sasita ar krāsaino nūju. Papīrs, kas paliek pēc ceremonijas, tika nodedzināts, un cilvēki mēģināja savākt pelnus, kas palika pēc dedzināšanas. Tika uzskatīts, ka pelni dāvinās veiksmi visa gada garumā!
Kad Pinata parādījās Eiropā, tā kļuva par citu simbolu - Gavēņa svinības simbolu, un pirmā svētdiena kļuva pazīstams kā "Pinatas svētdiena" (Piñata Domenica). Itālijā tas sauca pignatta, kas nozīmēja trausls pods. Spānijā, sākumā, tika izmantoti tukšie māla podi, kuri vēlāk tika dekorēti ar papīru un lentēm, un tie ntbija piepildīti ar sēklām, bet ar konfektēm. Šī spāņu Pinatas tradīcija pārcēlās uz Latīņameriku, kur ieguva lielu popularitāti tieši Meksikā. Jāatzīmē, ka šī tradīcija pastāvēja starp actekiem, kuri lauza māla podus, kas tikadekorēti ar krāsainām spalvām un lentēm, kā arī piepildītas ar dāvanām, pirms dievības statujas. Tradicionāla Meksikāņu Pinatas forma - zvaigzne ar asiem galiem - bija daļa no Ziemassvētku Posados ​​(no spāņu valodas Posada - "patvērumu, pajumti"), kas ir populāra spāņu Ziemassvētkos un bija Betlēmes zvaigzņes simbols.
Meksikāņi izmanto Pinatas gandrīz jebkurajos svētkos, un bērnu pasākumi nav iedomājami bez pinata!
Pinata ir izplatījusies visā pasaulē. Nonāca tā arī līdz mums.
 
Tagad Jums ir lieliskā iespēja dāvināt saviem bērniem neaizmirstamus svētkus!